Všetky články

Dark Cabaret

12. května 2011 v 20:39
Článok prevzatý zo sanctuary.cz
________________
Zdroj: Wikipedia
Překlad: Ezechiel
Dark Cabaret
Dark Cabaret je hudební žánr, ve kterém se spojuje estetika dekadentního, pikantního kabaretu období německé Výmarské republiky a burleskních varietních představení 20. let 20. století s ponurým a morbidním stylem gotické subkultury 70. let (gothic rock, deathrock, a darkwave hudby). Mezi charakteristické rysy dark cabaretu patří naléhavé hluboké ženské nebo mužské vokály ve stylu Marlene Ditrich, anebo operetního pěvce Kurta Weila. Zpěvy jsou většinou doprovázeny piánem, smyčci (cello, housle) a dalšími nástroji jako je harmonika, nebo trubka. Mezi umělce, kteří ovlivnili dark cabaret patří předešvším Rozz Wiliams a The Dresden Dolls.

**1970 - 1990**

Album "The End", které roku 1974 nahrála Nico, patří mezi první ukázky dark kabaretu, zejména v písních jako "You Forgot To Answer" a "Secret Side". Mezi další, kdo přispěli do ranného zvuku dark kabaretu patří Klaus Nomi, Marc Almond, Kate Bush a The Virgin Prunes, stejně jako punkově-operní styl Niny Hagen a album "Queens of Siam" Lydie Lunch z roku 1980. Roku 1985 vydala švýcarská darkwave kapela "The Vyllies" na svém albu "Lilith" dark kabaretní píseň "The Food Prayer", a i britští Siouxsie and the Banshees přispěli na svém albu "Peepshow" z roku 1988 tomuto stylu skladbou "Peek-a-Boo", ke kterému byl natočen i kabaretní, schizofrenický a děsivý videoklip.

Industrial

24. ledna 2011 v 8:47
Článok je prevzatý zo sanctuary.cz
______________

Zdroj: wikipedia.org
Překlad a poznámky: Paesant

Line
Industrial

Prvky tohoto žánru, který má své kořeny již v dávné minulosti, můžeme dnes objevit u velkého počtu současných hudebních těles. Díky své historii patří bezpochyb neodlučitelně k hudbě dnes tak populární mezi "goths". Termín "industriální hudba" byl poprvé použit v polovině 70. let pro umělce spadající pod nahrávací společnost Industrial records pro označení hudebního směru adresovaného nové generaci lidí. Generaci, která je produktem industriálního věku a lidé užívající tohoto termínu to činili právě z toho důvodu, že veškerá předchozí hudba pro ně působila příliš "agrikulturně".

Deathrock

20. ledna 2011 v 15:40
Článok prevzatý zo sanctuary.cz
________________

Zdroj: Wikipedia
Autor překladu: Ančovička

Line

Deathrock

Deathrock (nebo také death rock) je termín používaný pro subžánr punkrocku s výraznými prvky horroru, který se poprvé objevil na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let dvacátého století, především na západě Spojených států.

"Moderní" (1990 a dále) deathrockové kapely jsou hudebně silněji ovlivněny post-punkem, než jejich původní předchůdci. V USA platí termín deathrock také za synonymum pro první generaci gothic rocku. Oproti tomu ve Velké Británii se tyto názvy nemísí. Většina prvotních britských kapel se považovala buď za punks, nebo goths, jelikož deathrock byl v té době v podstatě jen americkým hnutím. V Evropě se začal deathrock převážně označovat dodnes užívaným pojmem "batcave".

Horrorpunk

18. ledna 2011 v 14:16
Článok prebratý zo sanctuary.cz
__________________

Zdroje: 

Sepsal: Paesant
Line

Horrorpunk

Na úvod je nutné poznamenat, že žánr horrorpunku je velmi často přímo prolínán a stavěn na stejnou úroveň jako žánry death rock či psychobilly. Je tedy pochopitelné, že v článku, a to zejména v otázce kořenů stylu, které jsou prakticky úplně stejné, zazní fakta, na která už jste mohli v předchozích textech narazit. Nicméně celý tento komplex článku vznikl s úmyslem naše čtenáře vzdělávat a jak říká staré, klišovité ale pravdivé úsloví - opakování je matka moudrosti8-)

Goth Rock

17. ledna 2011 v 8:52
Tento článok som si "požičala" zo Sanctuary.cz
Myslím, že by bolo zbytočné prekladať ten istý článok, keď už raz preložený je, takže dúfam, že s tým nikto problém nemá. *angel*
_________________

Zdroj: Wikipedia
Přeložil: Ezechiel
Line

Gothic Rock

Gothic rock, (někdy zvaný též jako goth rock, nebo prostě goth) je hudební žánr, který vznikl v sedmdesátých letech dvacátého století. Původní kapely byly hudebním tiskem a médii pro svou těsnou návaznost na anglickou punkrockovou a postpunkovou scénu nazývány i jako positive-punk.

Samotný žánr byl definován v průběhu osmdesátých let, kdy se toto hnutí oddělilo od punkrocku. Na rozdíl od punku byly gothic rockové kapely obecně fascinovány více uměním a introspekcí. Gothic rock se tak zabýval především temnými náměty a intelektuálními hnutími, mnoho inspirace poskytoval gotický román (o něm si povíme na stránkách CZ Sanctuary později v samostatném článku - pozn. Ezechiel), romantismus, existenciální filosofie a nihilismus. Mezi nejvýznamnější gothic rockové kapely patří Bauhaus, The Cure, Siouxsie and the Banshees, The Sisters of Mercy a The Mission.

Gothic rock se stal v osmdesátých letech hlavní silou, která napomohla rozvoji gotické subkultury i v širším měřítku - vzniku gotických klubů, gotické módy a časopisů věnovaných této tématice.

Gothic Rock

8. ledna 2011 v 19:42
Na jednom blogu som narazila na článok, ktorý ma dosť prekvapil. V dobrom zmysle samozrejme.
Tak som nemohla odolať a tak vám ho tu, s úctivým povolením autorky, dávam.
Predsalen, dobrých článkov na blogoch nikdy nie je dosť.

Line

Autor:

Pôvodný článok [link]

Gothic, goth. Slova, vyvolávající nejrůznější emoce. Na internetu se nachází mnoho zavádějících článků s informacemi buď polovičními, nebo zcela mylnými. Gothici, neboli goths, bývají často zaměňováni s metalisty, bývá jim chybně přisuzován satanismus, násilí, deprese a podobně. Také bývá, ne zcela správně, spojován s tzv. dark art. "Temné" obrázky mohou být sice působivé, ale nejsou podstatou stylu gothic. Navzdory mnoha internetovým blogům se tento styl točí především kolem hudby, a to gothic rocku, nikoliv gothic metalu.
         Gothic rock vznikl v 70. letech 20. století, pojmenován byl však až v letech 80., kdy se definitivně oddělil od punku. U jeho zrodu stál již zmíněný punk rock, glam rock a post punk. Gothic rock na rozdíl od punku nehledá inspiraci v politice, ale především v umění, intelektuálních hnutích, romantismu atd. Velice důležité jsou prvky hororu, které se výrazně promítly i do vzhledu příslušníků subkultury.

Umění, ideologie a náboženské prvky v gothické subkultuře (druhá polovina)

22. září 2010 v 9:41

Umění, ideologie a náboženské prvky v gothické subkultuře (druhá polovina)

Zdroj:

Pokračování článku "Počátky gothické subkultury"
Vliv umění
Gothická subkultura je ovlivněna různými uměleckými směry- ne jenom hudbou- ale i malířstvím a fotografií. V těchto pracích se objevují mystická, morbidní nebo romantická témata, ve fotografiích a obrazech můžeme najít široké spektrum variací od erotiky, až po romantické obrázky duchů a upírů. Preferovány jsou tmavé barvy a mnohdy dramatické výjevy, jako příklad mohu uvést například malířku Anne Sudworth, která je známá díky svým temným obrazům s noční tématikou a z fotografů stojí jistě za zmínění belgičanka Viona, jejíž práce jsou velmi známé (hlavně díky fotkám z Wave Gothic Treffen) S gothickou subkulturou je spjato i mnoho "negothických" umělců jako je Gerald Brom, Nene Thomas, Luis Royo, Jhonen Vasquez nebo H.R Giger.

Počátky gothické subkultury (první polovina článku)

14. září 2010 v 14:11

Počátky gothické subkultury (první polovina článku)

Zdroj:

Přeloženo z Wikipedie (zkrácená verze).

Počátky
Koncem sedmdesátých let, bylo v Británii poměrně málo kapel, které se mohly označovat žánrem gothic, přesto netrvalo dlouho a už v letech osmdesátých se "gothic rock" stal samostatným subžánrem post-punku a začala se formovat samostatná skupina příznivců této hudby. Tato scéna získává své jméno z titulku článku publikovaném magazínem UK rock weekly: 'The face of Punk Gothique' napsaném Stevenem Keatonem a publikovaném v únoru léta páně 1981. Otevřením klubu The Batcave v červenci 1982 v Londýně získávájí tito lidé půdu pro rodící se Gothickou scénu a termín Batcaver později dává jméno old-schoolovým goths.
V Německu byli goths označováni jako "Gruffies" což v překladu znamená něco jako sklepní nebo záhrobní stvoření. Tito gruffies byli ovlivněni směsicí gothic s new vawe a prvky novoromantismu a byli to právě oni, kteří vytvořili první stádia Dark wave kutury.

Vyspovedala som Saphyrru

9. srpna 2010 v 11:52 | Chloë

Napriek tomu, že je toto Goth Klub, prvý rozhovor bude s niekým, kto goth v skutočnosti nie je.
Saphyrra sa však o subkultúru zaujíma dosť aktívne. Nespolieha sa len na to, čo je o gothoch všeobecne napísané, ale sama hľadá čo je pravda a čo nie.
Na tomto blogu ste sa už mohli stretnúť s jej prosbou o pomoc v "skúmaní" goth subkultúry a teraz s ňou prinášam krátky rozhovor.
Line
 
 

Reklama