Médiá

V čiernom (Plus7 Dní)

26. srpna 2011 v 13:07 | Chloë Noir
Ups, takmer som aj zabudla na článok, ktorý mi oskenovala a poslala Miserie, za čo jej veľmi pekne ďakujem.

Sami si spravte nejaký obraz, ja len podotknem, ako ma pobavili tí "nám už čierna nesvedčí" na druhej stránke...goths? Veď je to Kaito a Miku :D
Totálny cosplay. Nehovorím samozrejme, že cosplay-eri nemôžu byť goths a že nemôžu chodiť na goth akcie, len redaktori by možno mali rozlišovať medzi goth a cosplayom...pretože sú to jednoducho dve úplne rozličné veci :D


O gothice znovu a lépe - Krásna.cz

23. května 2011 v 6:56 | Chloë Noir
Tak, snažili sme sa o to viacerí a Monice sa to aj podarilo. Trochu ma mrzí, že nezverejnili začiatok, ktorý mala k článku Monica pripravený ("Nedávno zde vyšel článek o módních stylech a mezi zmíněnými styly (tedy spíše subkulturami) byla zmíněna i gothická subkultura (gothic styl). Bohužel bylo v něm pár nepravd, hlavně v přiloženém videu."), ale väčšie zázraky asi od tohto webu čakať nemôžeme.
Aký ohlas bude tento článok mať, a či v niečom pomôže zmeniť mylný pohľad mladých na gothic, to uvidíme.

Zdroj: Krasna.cz
_________________________________________

O gothice znovu a lépe

Gothika
Ráda bych vás zasvětila do tajů gothiky. Příznivce nespojuje jen černé oblečení a make-up, ale hlavně hudba.
Gothika se vyvinula z punkového hnutí mezi 70. - 80. lety. Pojmem gothic označil manažer post-punkové skupiny Joy Division jejich hudbu a toto označení se začalo pro vznikající hnutí používat. Slovo gothic jako označení pro subkulturu nevzniklo ze slova ghost = duch (jeden z velmi častých mýtů), nýbrž z gotického románu z období romantismu. Gotický román má pochmurnější děj a odehrává se většinou ve středověku.

To pravé, co gothiky spojuje, není jenom černé oblečení a make-up. Na prvním místě je totiž hudba. A jaká tedy? Od kytarové hudby až po elektronickou. Je to již zmíněný post- punk, dále pak death rock, gothic rock, batcave, rockabilly, psychobilly, gothabilly, darkwave, cold wave. Více elektronickým žánrům dávají přednost tzv. cybergoths. A je to industrial, EBM (electronic body music) či dark electro. Hudební škála je tedy obrovská a myslím, že každý by si v ní mohl najít to své. Gothikem není ten, co se jako gothik obléká, ale ten, kdo poslouchá gothickou hudbu.

Pozor! Mezi gothickou hudbu NEpatří metal, ani tzv. gothic metal! Metal nechme metalistům.

Gothic na krasna.cz

19. dubna 2011 v 9:52
Kiežby som toto dnes nezahliadla a neskazila si celý deň...

Nadpis hlási: Citliví EMO, barevní SCENE - jaký styl vyhraje teď?
Ale okrem týchto dvoch sú v článku rozobraté aj ďalšie štýly ako krocha, sXe a samozrejme gothic.


Moje sny, že keď na toto dôjde, tak to dopadne dobre, sa rozplynuli, len čo som zahliadla video, ktoré poznám až pridobre...a ktoré je v podstate len video formou spracovaný typický dárk a ívl blogískovský článok: plný hlúpostí, omylov a neprávd...
A samozrejme...zvyšok článku sa nesie v rovnako nepriateľnom duchu...
Dobre..niektoré veci sú možno správne...vznik, potlačovanie pohlavnosti (to však závisí samozrejme od chalana, pretože zase nie každý si oblieka sukne, lakuje nechty a maľuje oči...)...ale zase...depresívny život, sexuálna mágia a bla bla...no veď to poznáme...a ešte aj ten obrázok...niekto tu nerozozná gothic lolity a visual kei od goth štýlu...a to je rozhdone dosť veľká chyba, ktorá len podtrhuje neinformovanosť dotyčného autora...
(aj ke´d je v Japonsku goth lolita veľmi obľúbená, existuje tam aj klasická goth scéna, ako ju poznáme v Eu , aj keď je oveľa menšia a stráca sa medzi keistami a lolitami...).
Jednoducho...som sklamaná, som naštvaná, ale bohužiaľ..niesom prekvapená...

Jednoducho...opäť ďalšia hŕba zavádzajúcich informácií, hlúpostí a pooprávd...
Kedy sa tí ľudia už konečne poučia?
____________________________________________________
Gothic

Emo, scene a další stlyly - 2
V Asii si to prostě holky dělají po svém. Drsný gothic styl zjemnily holčičí růžovou. (Foto: profimedia.cz)


Moderní gothic style vznikl na začátku 80. let jako část punkové subkultury, která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot. Jeho rozšíření pomohla hudba a film, třeba film Vrána byl pro jeho rozmach doslova zásadní. Gothic ve svém počátku znamenal hlavně depresivní a ponurý životní styl, v současné době ho provází i určitý erotický nádech. Klasickou černou kůži doplnil v módě latex, odvážné střihy, unisexová móda. Gotici na jednu stranu nosí výrazné, až erotické oblečení, na druhou stranu ale často potlačují svou pohlavnost, muži oblékají sukně a korzety, lakují si nehty na černo, ženy zas oblékají kožené kalhoty a chodí ověšené řetězy.

Říct, kdo je dnes gotik, už je docela těžké. Symbolizuje ho hlavně snaha odlišit se, záliba v černém oblečení, specifický hudební styl, exhibicionismus, záliba v tajemnu, okultismu a (sexuální) magii.

Mrkni na info-video o gothic stylu.

Gotici míchají středověk s rockem

8. dubna 2011 v 9:30
Podľa mňa celkom vydarený článoček sa objavil na sedmicka.cz o pár dní neskôr než ten rozhovor. Samozrejme, ak chceme byť puntičnári, tak by sa dalo povedať, že sa to dalo napísať aj lepšie. Ale čo tam po tom, je to stále 100krát lepšie ako tie článčky v Bravíčku a Kamarátovi...a to je hlavné :D
Je to krátke, ale podľa mňa sa z toho dajú vcelku vyvodiť dobré závery. Len by ma zaujímalo, čo je to za kapelu The 66 Eyes :P
No jo...chybička se vloudila :D Stane sa každému.


_________________________________________________________

Gotici míchají středověk s rockem

20. února 2011
Jsou temní, hororoví, drsní, ale také melancholičtí. Černá barva je pro ně z rodu královského. In nomine gothica.Málokterá subkultura se vyjímá na veřejnosti tak nápadným oblečením. Ženy uvidíte v upnutých kožených šatičkách, muže zase ve volných hábitech a dlouhých sukních, zvaných kilt. Vše objímá všudypřítomná černá, občas prolnutá červenou. Škarohlídi říkají, že barvou krve. Občas se objeví obvinění z vampyrismu. Mají k tomu skutečně sklony?
Devětatřicetiletá Monika Radovičová toto tvrzení ostře odmítá. "Nic takového. Jen se prostě jinak oblíkáme, posloucháme gothic rock a místo dovolených jezdíme na fesťáky," vysvětluje Radovičová, které přizvukuje její o pět let starší manžel Pavel: "Ze začátku jsem poslouchal hlavně metal, ale postupem času jsem přešel na temnější kapely."
Ačkoliv pravověrní gotici přísahají hlavně na kapely typu Joy Division či Cure a současnými spíše metalizovanými ikonami opovrhují, Radovičovi už tak ortodoxní nejsou. V jejich hudební knihovně tak najdete různé interprety a skupiny od Marilyna Mansona přes The 66 eyes až po extrémnější nářezy typu Dimmu Borgir nebo kultovní Cradle of Filth. "Ale když jdeme na gotické koncerty, tak spíše těch českých kapel. Jsou přece jen cenově a taky co se týče vzdálenosti mnohem dostupnější. Takže máme rádi naše klasiky XIII. století a taky třeba novojičínské Greedy Invalid. Ty miluji," usmívá se Radovičová, zatímco si upravuje svůj kostým.

Černobílí gothici pijí zelený absinth

7. dubna 2011 v 14:22
Po dlhom čase opäť nejaký článok do tejto rubriky.
Na českej stránke sedmicka.cz sa ešte vo februári v rámci seriálu o subkultúrach objavil taký kratší rozhovor s dvoma príslušníkmi goth subkultúry.
Tak sa na to pozrime bližšie:
_________________________________________

Černobílí gothici pijí zelený absinth

15. února 2011
Mají rádi tajemno, černé kostýmy a bílou pleť. Seriál o subkulturách představuje gothiky.

http://img.mf.cz/112/516/1-untitled_2.jpg

O gothicích se říká, že nedají dopustit na procházku hřbitovem, libují si v masochismu a pocitech zoufalství i zmaru. Většinu z toho devatenáctiletá studentka literatury Lena Lednická alias Weirdo a čtyřiatřicetiletý klávesista skupiny Depressive Disorder Radim Čáp alias Stork odmítají. Jedno je ale jisté, soláriu se gothici vyhýbají jako čert kříži.

Gotická scéna (úryvok z knihy Kniha upírů)

5. ledna 2011 v 11:19
Úryvok z knihy Kniha upírů (Das Vampirbuch), z kapitoly Vampýři a gotické scény

Autori:
Ditte a Giovanni Bandini

Preklad:
Dagmar Hoangová
Line

...
Leckdo, především však starší lidé, házejí všechny do jednoho pytle podle zásady: moderní upíři = gotičtí upíři. Tak jednoduché to však v žádném případě není. Matematicky vyjádřeno by se dalo říci, že jde o dvě veličiny, které se částečně překrývají: mezi gotiky se najdou upíři a mezi upíry gotici. Nanejvýš se dá konstatovat, že víc upírů se vyskytuje v řadách gotiků než naopak.
Gotici nejsou pevně uzavřenou jednotkou, ale tvoří je mnoho různých proudů a seskupení spolu s mnoha rozmanitými styly.
Gotická subkultura vzešla koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let z punkového hnutí a hnutí New Wave (Nová vlna) a byla na začátku nového tisíciletí středem takzvané černé scény. Její příslušníci byli v Německu dříve označováni jako gruftis, teď se jim však skoro na celém světě říká gotici, ačkoli se mnoho stoupenců tohoto hnutí tak samo nenazývá. Tento název má svůj původ v anglickém hudebním směru, který byl v neposlední řadě kvůli textům písní vnímán jako temný, hrůzný (anglicky gothic). Pod anglickým výrazem gothic novels se však skrývají hrůzostrašné romány 19. století, v nichž hrají ústřední roli hřbitovy a temnota, duchové a další strašidelné věci.

Nejsme emo, žiletkou se neřežeme, říkají vyznavačky gothic stylu ... ona.idnes.cz

17. srpna 2010 v 11:54

Nejsme emo, žiletkou se neřežeme, říkají vyznavačky gothic stylu


(Nájdete tam aj video z Party... A diskusiu k článku nájdete tu)
17. srpna 2010  5:59
V podivném černém oblečení, s upírským make-upem a kabelkou ve tvaru rakve. To je pro většinu lidí obrázek gothic dívek. Jaké jsou ale tyto dívky pod vrstvami líčidel a proč se takto stylizují?

Vydala jsem se to zjistit na Gothic Treffen party v pražském klubu GOX. Se zvědavostí vcházím do potemnělých sklepních prostor bývalého klubu Bunkr. Mezi lidmi panuje o příznivcích této subkultury, tzv. goths, několik předsudků: že jsou zlí a nemají rádi lidi, uctívají satana, libují si ve smutku, depresi a sebepoškozování. Je něco z toho pravda?
Gothic Treffen party v pražském klubu GOX (14.8.2010)

Gothic style - ve stylu tajemna... mineralfit.cz

14. srpna 2010 v 10:23

Gothic style - ve stylu tajemna...

Gothic

Jak vznikl gothic styl? Za vším stojí Goths!

Za gothic stylem stojí hnutí zrozené začátkem 80. let minulého století ve Velké Británii, kolem kterého vznikla početná subkultura lidí fascinovaných temnotou. Toto hnutí se nazývalo gothic, nebo také goths.

Přivrženci tohoto stylu berou smrt jako krásu
a obdivují ji. Gothic styl je také o tajemnu, magii, sexualitě, vampyrismu, okultismu a mysticismu. Často se tento styl dotýká i sexuální magie.

Gothic style - co to je?

Tento styl může definovat určitý styl oblékání, chování, názory, také určitý slang a druh hudby
. Mladí lidé, kteří vyznávají gothic styl mají silnou potřebuidentifikovat se s něčím a současně se vůči něčemu postavit - dá se tedy říci, že tenhle styl je založen na jakémsi protestu (například nesouhlas s dnešním moderním stylem života).

Oblečení a doplňky

Základem gothic stylu je oblečení černé (respektive bílé
) barvy, které vychází z období Gotiky. V módě jsou ale také novodobé moderní střihy, pláště, košile, kalhoty (často s mnoha kapsami). Botyse nosí nejčastěji těžké (ale také s podpadkem po celépodrážce). Pro zajímavost: Muži mohou nosit sukně a nebo kilty.

Mezi typické doplňky patří řetězy, pyramidky, přívěšky s náboženskými motivy, atd.

Líčení ve stylu gothic

Dá se říci, že líčení ve stylu je podobné jako u Emo stylu (líčit se mohou i muži) - vychází z vyjadřování smutku. Základem je černákonturovaní tužka a rudá rtěnka

_________________________________________________________________________

Ehm...popravde, čítala som aj horšie veci, ale zase nijak extra skvelý článok to rozhodne nie je. Pozdáva sa mi možno tak ten druhý odstavec, aj keď by to chcelo možno trochu prilížiť čo za druh hudby nás to vlastne definuje.
Trochu mi nesedí, že nás postavili do pozície sexuálnych fanatikov posadnutých smrťou a temnotou.
Ani to oblečenie mi tam akosi veľmi nesedí. Oblečenie v období gothiky bolo pokiaľ sa nemýlim o niečom úplne inom, strihy boli iné a aj oblečenie bolo farebné. Skutočne by som skôr povedala, že keď už z nejakého obdobia gothické obliekanie vychádza, tak z viktoriánskeho.
A ehm...kalhoty s mnoha kapsami? :D Nepovedala by som, že kapsáče sú to práve gothické :D Ale nech.
A ten zvyšok...no veď vy to posúdiť viete tiež.

Objavte temné tajomstvo Gothic štýlu! - diva.sk

20. června 2010 v 12:45

Objavte temné tajomstvo Gothic štýlu!

"Mám rada lebky, plynové, divadelné a karnevalové masky, korzety, latex a samozrejme rada šokujem," priznáva dvadsaťpäť ročná Barbora Gažurová, ktorá si necháva hovoriť Sharuzen. Čiernovláska s bledou pokožkou je umelkyňou na voľnej nohe.

Gothic! - Bravo.cz

16. dubna 2010 v 15:12
Asi by bola škoda miesta kopírovať tu celý článok, preto vám ponúkam len odkaz.
Článok si môžete prečítať

Už pri prvom riadku, ktorý znie "Tajemno! Krev! Černo! Růže! Kříže! Horory! Metal! To všechno je gothic..."
musí byť každému jasné, čo bude ďalej pokračovať.
Síce je tam spomenutý vznik a aj kapela Joy Division, ale Epica? Metal? ...
No...posúdte to sami.

P.S.: Rozhodne odporúčam začítať sa do tej diskusie pod článkom :D

Gothic Style - Časopis Kamarát (september 2009)

16. dubna 2010 v 15:06
Gothic style
Kamarát (september 2009)
Autor: Vallkir

Gothic Style - Časopis Kamarát (október 2008)

16. dubna 2010 v 15:02 | Chloë
Gothic style
Kamarát (október 2008)
Autor: Vallkir

 
 

Reklama