Gothic versus metal

24. srpna 2011 v 10:04 | Monica Otmili
___________________________

Gothic versus metal
Myslím, že vypisovat zde do podrobna oný zásadní rozdíl v hudbě je trošku zbytečné, protože už název článku vypovídá o tom, že v tom rozdíl je. A když jsou to dvě hudební subkultury, tak to bude hudba (a obojí je moc fajná hudba :) ), ale když jsem navrhovala tohle téma jako téma měsíce pro Goth klub, chtěla jsem psát o něčem jiném, než o tom zásadním rozdílu. Může se totiž stát, že na ulici gothika od metaláka nerozeznáte (a nejenom od metaláka), zvlášť v ženském případě (nemůžu si pomoct, u chlapů se mi to vždycky rozeznává líp). A jestli rozeznáte, tak právě poznáváte případ, který se rozeznává celkem těžko - mě.
Když jdete po ulici a vidíte nějakou slečnu/ženu/paní (babičku vynechám) oděnou v tmavém, síťovém a v gládách k tomu a na oblečení žádný motiv s nějakou oblíbenou kapelou, možná se vám bude těžko určovat, jestli oná slečna je gothička či metalistka nebo i něco jiného.
Osobně se řadím mezi metalisty, ale ráda si poslechnu i některou gothic hudbu, oblékám se tak i onak a četla jsem názory některých lidí, že se také oblékají jako goths, přitom se k nim neřadí. Mezi gothiky bych se řadila tak před rokem a půl, kdy jsem vlastně subkulturu pořádně objevila. Naštěstí ale správné informace přišly brzo.
Další případ. Jak jsem jeden večer zjistila, spousta vedoucích na táboře se o mě bavilo jako o "té gothic holce." No, je vidět, že o goths věděli kuloví, vzhledem k tomu, že jsem jim tam běhala v tričku s Metallicou. :D Asi za to může ten křížek, který nosím už přes rok na krku, co já vím. Nebo zas ta proradná černá barva.

Je vidět, jak se lidé posuzují podle hadrů. V lepším případě vás v síťkových silonkách označí za gothičku nebo metalistku, v tom horším za štětku a neodpustí si pár poznámek (taky se mi stalo a to i bez těch silonek). A nebo ještě lépe - nosíte černou? Jste EMO! Máte pentagram na krku? Jste satanista! A teď už vám ani vysvětlování toho, co vlastně jste či nejste nepomůže, protože puberťácká mysl si vás tak už zafixovala. Minulý rok se mi kamarádka snažila vnutit mínění, že jsem EMO. A proč? Protože nosím černou...
A pro někoho je gothic jenom módním stylem, takže se tak klidně obléká, míní to o sobě, i když gothikem vlastně není a tím jsme zase u pózerů. Nebo o gothice něco ví, není gothikem, ale oblečení se mu prostě líbí, tak ho nosí. Můžeme si vlastně říct, proč ne? Ať každý chodí v čem chce, ať si poslouchá co chce, ale ať se nesnaží dostat se do subkultury, která prostě není pro něj. Jak napsala Petite Morte, je to jako snažit se obout si botu, která je nám malá.
Co jsem tímhle článkem vlastně chtěla říct, když se žádný zaručený návod "jak poznat gothika od metalisty" nebo rovnou "jak odhalit gothika i metalistu v jedné osobě" nekoná? Že oblečení nedělá subkulturu a nejlépe by se dalo soudit po tom, co byste dotyčnou/dotyčného požádali o půjčení MPtrojky. Vlastně tohle jsem se snažila napsat i v jednom díle mého článku Móda jak ji vidím já. Ve třetím díle se vám představím i s fotkami v mém "metalovém i gothickém provedení." :)
Mějte se a nechcípněte vedrem.
Monica Otmili
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 CC CC | Web | 24. srpna 2011 v 18:16 | Reagovat

Neřekla bych, že se lidé snaží nějak extra rozlišit goth a metalisty. Podle mne je řadí do jedné složky zvané 'metal' nebo v horším případě 'emo'. Pokud jsou ale slečny oděné ála viktorian goth, jsou tázány, zda je někde nějaké představení, že chodí v kostýmech(na to se téměř vždy ptají mne).
Nechcípnout vedrem se dá v černé docela těžko.. :-(

2 Lady Diabolus Lady Diabolus | 28. srpna 2011 v 7:40 | Reagovat

Přesně tak. Nosím černou. Mám jí ráda. Sama se řadím k metalistům. Jenže ve škole (mimochodem jsem na gymplu a jediný člověk, který nosí černou, jsem já) mi s oblibou říkají EMO. Tedy říkali, teď mi říkají metal holka nebo tak, ale předtím mě to dost uráželo. To nikdo nezná metal? A když jsem jim pustila kousek písničky od Nightwish, mohli se zbláznit. Holt to s "civilisty" nemáme lehký....

3 Catherine Black Catherine Black | Web | 13. července 2012 v 1:27 | Reagovat

Asi jsem trochu mimo, když jsem oboje složky (metalovou i gothickou scénu) provázala v jednu. Je mi v podstatě jedno jestli mě někdo označí jako gothičku nebo metalistku. Je to částečně pravdivé oboje. Setkávám se s lidmi z obou komunit a nikdy jsem zatím nenarazila na problém nebo dilema o tom, ke které ,,straně" se vlastně řadím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama