O gothice znovu a lépe - Krásna.cz

23. května 2011 v 6:56 | Chloë Noir |  Médiá
Tak, snažili sme sa o to viacerí a Monice sa to aj podarilo. Trochu ma mrzí, že nezverejnili začiatok, ktorý mala k článku Monica pripravený ("Nedávno zde vyšel článek o módních stylech a mezi zmíněnými styly (tedy spíše subkulturami) byla zmíněna i gothická subkultura (gothic styl). Bohužel bylo v něm pár nepravd, hlavně v přiloženém videu."), ale väčšie zázraky asi od tohto webu čakať nemôžeme.
Aký ohlas bude tento článok mať, a či v niečom pomôže zmeniť mylný pohľad mladých na gothic, to uvidíme.

Zdroj: Krasna.cz
_________________________________________

O gothice znovu a lépe

Gothika
Ráda bych vás zasvětila do tajů gothiky. Příznivce nespojuje jen černé oblečení a make-up, ale hlavně hudba.
Gothika se vyvinula z punkového hnutí mezi 70. - 80. lety. Pojmem gothic označil manažer post-punkové skupiny Joy Division jejich hudbu a toto označení se začalo pro vznikající hnutí používat. Slovo gothic jako označení pro subkulturu nevzniklo ze slova ghost = duch (jeden z velmi častých mýtů), nýbrž z gotického románu z období romantismu. Gotický román má pochmurnější děj a odehrává se většinou ve středověku.

To pravé, co gothiky spojuje, není jenom černé oblečení a make-up. Na prvním místě je totiž hudba. A jaká tedy? Od kytarové hudby až po elektronickou. Je to již zmíněný post- punk, dále pak death rock, gothic rock, batcave, rockabilly, psychobilly, gothabilly, darkwave, cold wave. Více elektronickým žánrům dávají přednost tzv. cybergoths. A je to industrial, EBM (electronic body music) či dark electro. Hudební škála je tedy obrovská a myslím, že každý by si v ní mohl najít to své. Gothikem není ten, co se jako gothik obléká, ale ten, kdo poslouchá gothickou hudbu.

Pozor! Mezi gothickou hudbu NEpatří metal, ani tzv. gothic metal! Metal nechme metalistům.


Původně šlo také o jakýsi chod proti davu s cílem šokovat lidi a o protest proti společnosti. Zkrátka underground. Ovšem gothika se čím dál více stala komerční a vznikalo čím dál více
nepravd…

Spousta gothiků se také zajímá o literaturu či tvoří svá díla. Gothici hledají (a najdou) krásu v temnotě. (Další spojovák.) S tím souvisí i gothic obrázky. Snad každý se někdy setkal s obrázkem plným krve či s padlým andělem. A někdo to taky jednou označil za gothic obrázky a už to jelo. Co jsou
tedy gothic obrázky? Žádní padlí andělé či slečny v černém a v louži krve. To je dark art či morbid art. Mezi gothic obrázky můžeme zařadit fotky (či kresby) gothiků (profesionální či
amatérské) a fotky gothických kapel.

A co oblečení? V první řadě nutno říci, že gothik nemusí nosit gothic hadry na to, aby gothikem byl. I mezi oblečením gothiků jsou rozdíly. Oldschool goths (příznivci původního hnutí gothiky, post-punku a prvních gothických skupin) vypadají jinak než ti, co preferují viktoriánský gothický styl. Můžeme se setkat s "tradičními" gothic oděvy, které se dají sehnat v gothic shopech, latexovými materiály, kovem, těžkými botami, korzety, sukněmi i u mužů… A hlavně s černou barvou. Gothici si tuhle barvu přivlastnili možná proto, že byla odsuzovaná za barvu smutku, tak jí chtěli navrátit ztracenou slávu. Ale není pravidlem, že gothik musí nutně chodit v černém.

Ona veškerá ta pravila, co kolují internetem, jsou hlouposti. Každý by se měl řídit tím, co sám chce, ať už je gothikem, diskantem, hipíkem či kýmkoliv jiným.

Oblíbené jsou také vlastnoručně vyrobené či upravené věci a doplňky. Právě v tom je to originální, každý si vyrobí něco jedinečného. Spousta gothiků nenakupuje v předražených
gothic shopech, ale klidně i v sekáčích, kde se dají za babku získat pěkné věci, které se dají upravit podle sebe.

Gothici jsou tolerantní lidé a přijmou mezi sebe každého. Tudíž je gothika pro všechny (jen ne pro pozéry.)

A jak je to se sebepoškozováním, pitím krve či chozením na hřbitov a s podobnými hovadinami? Upřímně, zajímalo by mě, který blbec tohle vymyslel. Hřbitovy se možná díky své tajemné atmosféře staly vhodným klišé pro gothické modelky. Avšak spaní na hřbitovech a satanské rituály vážně nemají s gothikou nic společného. Sebepoškozují se psychicky labilní lidé, či ti, co mají problémy a neumí je řešit. Nikoliv členové různých subkultur. Krev pijí maximálně upíři v literatuře či filmech.Málem bych zapomněla, ano, média "pomohla" k rozšíření gothiky. Ale Twilight sága či Emily the Strange s tím nemají nic společného.


(The Crüxshadows; darkwave)

(Blutengel; darkwave)


(Bauhaus; post-punk,
gothic rock)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 moi-personne moi-personne | Web | 23. května 2011 v 19:47 | Reagovat

No konečně. Ale že to byl boj. Nejspíš ne úplně vyhraný, když tak čtu komentáře některých spoluobčanů, ale líbil se mi komentář, že se konečně aspoň našel článek, odkud se dají na blogísky kopírovat pravdivé informace :D.

2 Elysia Elysia | Web | 23. května 2011 v 21:41 | Reagovat

to je super ze se to tam dostalo, ale jak jsem si tam precetla, blbci se stejne nedaji presvedcit a budou si trvat na sve pravde kterou maji vystavenou jen na zaklade svyho vlastniho pocitu a jsou natolik tupi, ze dokazou zpochybnovat i historicka fakta:D ale s tim se asi nic nenadela, holt nekomu nepomuze ani rana do hlavy:D

3 Matt Foxiss Matt Foxiss | Web | 24. května 2011 v 15:24 | Reagovat

Skvelé, úžasné, nevedel som, že príde konečne niečo takéto nápravné. Majú u mňa bod, hoci nepredpokladám, že by som od dnes ešte niekedy milú Krásnu otvoril.

Na záver by som pichol iné pesničky, ale čo už, rozhodne je to krok vpred (ako aj to rušenie neaktívnych blogov).

4 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 12. června 2011 v 12:01 | Reagovat

A pak, že už cenzura není...=) Ale jo, je pravda, že to je značný pokrok, i když někteří lidé si stejně budou mlít svoje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama