Černobílí gothici pijí zelený absinth

7. dubna 2011 v 14:22 |  Médiá
Po dlhom čase opäť nejaký článok do tejto rubriky.
Na českej stránke sedmicka.cz sa ešte vo februári v rámci seriálu o subkultúrach objavil taký kratší rozhovor s dvoma príslušníkmi goth subkultúry.
Tak sa na to pozrime bližšie:
_________________________________________

Černobílí gothici pijí zelený absinth

15. února 2011
Mají rádi tajemno, černé kostýmy a bílou pleť. Seriál o subkulturách představuje gothiky.

http://img.mf.cz/112/516/1-untitled_2.jpg

O gothicích se říká, že nedají dopustit na procházku hřbitovem, libují si v masochismu a pocitech zoufalství i zmaru. Většinu z toho devatenáctiletá studentka literatury Lena Lednická alias Weirdo a čtyřiatřicetiletý klávesista skupiny Depressive Disorder Radim Čáp alias Stork odmítají. Jedno je ale jisté, soláriu se gothici vyhýbají jako čert kříži.


Odkdy patříte do gotické subkultury?
Weirdo: Začala jsem s metalem, ale něco mi stále chybělo. Gothica mě oslovila před třemi lety. Líbí se mi, že mezi gothiky poznávám především lidi, kteří už vědí, co chtějí. Někteří prošli různými styly a dospěli ke gothice.
Stork: V devadesátých letech, kdy do Česka začala gothica pronikat, jsem spolupracoval se skupinou Černá krajina a dalšími. Nebyla to gothica v dnešním smyslu, ale tehdejší texty plné romantiky se s gothicou snoubí. Od roku 2003 jsem klávesistou skupiny Depressive Disorder a hrajeme tvrdou elektronickou hudbu. Říká se jí industrial či electronic body music a jejím příznivcům z řad gothiků cyber gothici.

Gothici tedy neposlouchají jen kytarovou hudbu?
Stork: Když jsme poprvé hráli na vyhlášené Gothic Party na Favále, obával jsem se přijetí publikem. Ale mezi gothiky jsme zapadli dobře. I pochmurnými texty o sociálních problémech. Základem gotického stylu je nicméně tvrdý rock či metal.

Jak vzniklo označení gothic?
Stork: Jednak jde o odkaz na období gotiky a architektury s tajemnou atmosférou. Spojení "gotická taneční hudba dvacátého století," použil poprvé v osmdesátých letech manažer britské skupiny Joy Division.

Jakou mají gothici filozofii?
Weirdo: Mezi gothiky převládá silný individualismus. Chceme být jiní než zbytek společnosti, ale přitom být sami sebou. Krásné je, že dokážeme společnost vnímat svým způsobem, mít svůj názor a styl. Nedokážu si představit, že bych jako většina lidí chodila v riflích a bílém tričku.

Vyžíváte se v pocitech marnosti a depresích?
Stork: Lidé tak gothiky možná vnímají, ale to je povrchní pohled. Smutní občas přece bývají všichni.
Weirdo: V negativních pocitech si nelibuji, ale inspirují mě. Mnoho gothiků využívá smutek při tvorbě, já píši básně a povídky. Smutek zkrátka poskytuje nejsilnější emoce. Když si třeba básně zpětně čtu, je to, jako by je psal někdo jiný.

Jak často navštěvujete hřbitovy?
Stork: Na Dušičky. Weirdo: To, že gothici milují hřbitovy, je dost přehnané. Rozhodně si neříkáme: "Hele, dnes jsme ještě nebyli na hřbitově." Je ale pravda, že se mi hřbitovy líbí. To proto, že je na nich klid a nikdo tu nikam nespěchá.

Na filozofické fakultě studujete angličtinu a ruštinu. Vychází gothic styl i z ní?
Weirdo: Určitě. Literaturou se zabývám teprve dva roky, takže jsem takzvaný gotický či temný romantismus ještě neprobádala. Známými předchůdci gothic stylu jsou spisovatelé Edgar Allan Poe a Charles Baudelaire.

Co obvykle oblékají gothici?
Weirdo: Černé oblečení kontrastuje s bledou pletí, z níž vystupují černé oční linky a stíny. Černý je i lak nehtů. Oblíbené je síťované oblečení a rukavice, roztrhané silonky, korzety někdy nosí i kluci. Dívky často nosí těžké boty, ale i vysoké podpatky či klíny. Gotická móda přejímá i prvky fetišismu a sadomasochismu, tedy latex, obojky s cvoky a různé náramky a kříže. Kamarádka má dokonce připínací netopýří křídla. Sporá latexová móda se mi líbí, ale nedovedu si představit, že bych přišla na party skoro nahá. Ač to nemusí být zřejmé, jde i z prvků gotické módy vytvořit něžný obleček. Černá nicméně není podmínkou, viděla jsem i gothiky v bílé, v poslední době ráda kombinuji černou a další barvy.
Stork: Příznivci elektronické hudby, cyber gothici, latex oživují barevnými doplňky a nápaditými účesy. Cyber gothici navíc mají specifický, impulzivní a zběsilý tanec.

Jsou muži v korzetech na party spíš výjimeční?
Weirdo: Gothiků, kteří by se líčili a nosili korzety, je hrstka. Můj známý s tím přestal, protože nesnesl pohledy lidí, když jel přes město na party. Jeho přítelkyně mu od té doby vyčítala, že už to není ono.

Jak vaši vizáž přijali rodiče?
Weirdo: Ze strany rodičů jsem zpočátku cítila silný odpor. Když mi bylo patnáct, stanovili pravidlo, že musím mít k černé alespoň jeden barevný doplněk. Z mé strany tehdy byla černá hlavně rebelie. Táta to vždy komentoval slovy: "Zase jdeš jak na pohřeb."

Měli jste kvůli svému stylu někdy konflikty?
Stork: V devadesátých letech jsme se naháněli s neonacisty po městě. Když jsme vyšli z klubu Babyloon, tak už na nás čekali. Zajímavé je, že v Německu na gotickém festivalu vedle sebe v míru tancují gothici i lidi s vyholenými hlavami a mikinami Lonsdale.
Weirdo: Krom toho, že nás někteří lidé zabíjí pohledem, se mně ani známým nic nestalo.

Upíři pijí krev. Co pijí gothici?
Weirdo: Na gotických večírcích s přáteli pijeme především absinth.
Spojení s upíry je ale další z klišé o gothicích. Je ovšem pravda, že slunce nevyhledávám. Stork: To je fakt. Do solárka gothici opravdu nechodí. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petite Morte Petite Morte | Web | 7. dubna 2011 v 14:43 | Reagovat

až na to, že ujo mal pár failov sa to celkom dalo :D

2 lostinthedark lostinthedark | Web | 7. dubna 2011 v 18:21 | Reagovat

s pár vecami by som nesúhlasila, ale možno to je iba o individuálnom pohľade... inak sa mi to celkom páči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama