Gotická scéna (úryvok z knihy Kniha upírů)

5. ledna 2011 v 11:19 |  Médiá
Úryvok z knihy Kniha upírů (Das Vampirbuch), z kapitoly Vampýři a gotické scény

Autori:
Ditte a Giovanni Bandini

Preklad:
Dagmar Hoangová
Line

...
Leckdo, především však starší lidé, házejí všechny do jednoho pytle podle zásady: moderní upíři = gotičtí upíři. Tak jednoduché to však v žádném případě není. Matematicky vyjádřeno by se dalo říci, že jde o dvě veličiny, které se částečně překrývají: mezi gotiky se najdou upíři a mezi upíry gotici. Nanejvýš se dá konstatovat, že víc upírů se vyskytuje v řadách gotiků než naopak.
Gotici nejsou pevně uzavřenou jednotkou, ale tvoří je mnoho různých proudů a seskupení spolu s mnoha rozmanitými styly.
Gotická subkultura vzešla koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let z punkového hnutí a hnutí New Wave (Nová vlna) a byla na začátku nového tisíciletí středem takzvané černé scény. Její příslušníci byli v Německu dříve označováni jako gruftis, teď se jim však skoro na celém světě říká gotici, ačkoli se mnoho stoupenců tohoto hnutí tak samo nenazývá. Tento název má svůj původ v anglickém hudebním směru, který byl v neposlední řadě kvůli textům písní vnímán jako temný, hrůzný (anglicky gothic). Pod anglickým výrazem gothic novels se však skrývají hrůzostrašné romány 19. století, v nichž hrají ústřední roli hřbitovy a temnota, duchové a další strašidelné věci.

Stoupenci této kultury se zaměřují převážně na estetickou stránku, což se mimo jiné projevuje důslednou, velmi nekonvenční volbou oblečení. Jak vysvětluje informativní internetová stránka www.gothic-info.de, mají přes všechny individuální rozdíly společné to, že upřednostňují tmavé barvy, a to černou, temně rudou apod. Ale také - a to může nezúčastněného překvapit - pravý opak. Mnoho gotiků má totiž v oblibě barvu bílou. Přednost dávají hedvábí, sametu a kůži, a to velmi připomíná oblečení upírů ve známých filmech.
Lidé považují gotiky za nepřístupné, působící na okolí trochu namyšleně a elitářsky. Zcela záměrně se snaží odlišit od "normálních lidí" stylem oblékání, často bílým nalíčením, načerno obarvenými vlasy, piercingem a jinými ozdobami, jako jsou oblíbené přívěsky ve tvaru pentagramu, kříže, anchu, Horova oka apod. Kromě toho mají zálibu v nýtech, přezkách, náramcích, růžencích, jakož i v nejrůznějších druzích šněrovacích a jiných vysokých bot. Aktivní účastníci jsou často nadšenými obdivovateli středověku, přičemž si toto historické období značně idealizují.
Mnoha gotikům se připisuje jisté negativní, ne-li právě depresivní základní ladění, přičemž pravdou je patrně pravý opak. Ten, kdo je takto naladěn, ať už je to způsobeno nějakou situací, stářím nebo sklony, je ke gotikům obzvláště silně přitahován. Tak to také vyjádřil jeden z nich:
"Nemyslím, že by gotici byli obecně depresivnější než jiní lidé. Deprese je pocit, který gotici představují. Je to pocit, který gotik dobře vyjadřuje. Punk reprezentuje vzpouru, industriál vztek, gotik znamená smutek."
Jiný gotik odpovídá na otázku, proč se stále obléká do černého a líčí bílou barvou, následovně: "Protože my gotici přemýšlíme hodně o smrti a posmrtném životě, hluboce se zajímáme o mytologii a naše oblečení to zrcadlí."
Jistá dívka na otázku, co pro ni znamená toto hnutí, prohlásí: "Je pro mě životním postojem, znamená to být jiná, nápadná, provokovat ostatní, kteří nechápou ty, co mají odlišné zájmy." Jiná mladá žena prohlašuje: "Je to schopnost ptát se. Je to důkladnost, melancholie, individualismus, temná vlna, černá barva, klid, izolace, mystika, znamená cítit se doma."
Jak ukazují internetové dotazníky, které zájemci dobrovolně vyplňují a přikládají k nim svou fotografii, nepatří gotici v žádném případě ke spodní vrstvě. Mnoho z nich jsou vzdělaní lidé, kteří udávají jako své záliby čtení a psaní.
Jedna z vlastních definic jistého gotika, kterou, jak se zdá, mnozí sdílejí, zní: "Dalo by se tedy říci, že gotik je člověk, který stojí na temnější straně života, považuje ji však za velmi příjemnou a naplňující."
Toto a jejich láska k černé barvě, často bíle nalíčený obličej, který záměrně vyzařuje cosi mrtvolného, neustálé přemítání o tématech, jako je smrt, temnota, noc a hřbitov přibližují gotiky samozřejmě automaticky k upírům. Gotikům se však často říká vampýři, což se obráceně nestává, a to proto, že se stejně jako oni oblékají do černého a používají mysticko-kryptické kódy, tzv. gotické kódy.
Jak může takový zakódovaný popis sebe sama vypadat, ukazuje následující příklad: GoCS++T3Bk! cA (5) z-P4M+a-n! b+: H181g-m-? w+r+ + D-h+ + + slOkRsYldeNWM-.
Jako první se uvádí použitá verze gotického kódu, pak následují údaje jako vzdělání, vzhled, barva a délka vlasů, oblečení, charakter, náboženství, make-up a piercing, hudební a sexuální záliby, zkrátka všechno, co by mohlo druhého zajímat.
Jednotlivé body takového zakódovaného vylíčení sebe sama mohou nepřipraveného čtenáře zaskočit právě tou hojností detailů. Vyberme jako příklad vlasy. Nejprve dotyčný stanoví barevnou variantu: cl-c9, cA, cB atd., přičemž má možnost, pokud se barva vlasů časem sama změnila, doplnit navíc údaj v závorce. Nejčastěji se klade původní barva na začátek: cl{E} tedy znamená "převážně černá" přičemž se v ní tu a tam objeví trochu šedin. To však ještě není ani zdaleka všechno. Gotik má také možnost za použití písmen malé abecedy vysvětlit, co se s jeho vlasy právě děje, zda jsou vlnité, nosí-li příčesky, paruky nebo používá-li hodně laku na vlasy (tolik, aby jeho účes připomínal střechu Opery v Sydney) apod. Počet znamének minus nebo plus udává délku vlasů, tedy - znamená holohlavý nebo hladce vyholený, + + naproti tomu vlasy po ramena. A už má například jen pro vlasy kód: cl{E}c+, přičemž poslední zaménko + označuje délku: "Taková protivná délka. Vlasy padají člověku do očí jako poníkovi a vypadá za nimi trochu hloupě."
R+ znamená podle kódu: "Věřím trochu v Boha." Znak h++ pak: "Hledám gotika", R! značí: "Nikdy jsem neměl žádný vztah, teď bych to rád změnil." Se je kódem pro "zasnoubený". Dokonce i různé varianty vlastní gotické existence se dají popsat kódem (Pl, P2 atd. nebo také GoFa, GoCS apod.). Rozlišuje se tak například gotik-otrok firmy, sarkastický gotik, grantelgrufti nebo veselý gotik ("Je mi jedno, jsi-li deprimovaný, jestli je právě v módě být morbidní nebo něco jiného… Vyrazím teď na taneční parket a budu se natřásat tak, že budu vypadat jako kachna"), zdaje dotyčný umělec (GoFA) nebo pracuje v počítačové branži (GoCS). Důležitá je i barva vysokých bot, jaké dotyčný rád nosí, protože jak jsme se už zmínili, taková obuv hraje u gotika významnou roli.
Je neuvěřitelné, kolik toho členové fóra, v němž je toto velice rozšířené kódování zvykem, na sebe prozradí. Pravděpodobně žádná dnešní matka toho o svém dítěti tolik neví. Každý moderní upír si může naproti tomu za pomoci příslušného klíče udělat velmi přesný obraz toho, s kým komunikuje na druhé straně počítačové sítě, i když partner vystupuje nejdřív pod pseudonymem, což se jeví jako rozumné. Co to však je, co všechny tyto upíry s gotickým kódem i bez něho, gotiky i negotiky spojuje v jednom fóru? Co dělá upíra, třebaže zmutovaného a ve formě přizpůsobené době, tak atraktivním?


Line
Poznámka:
Tento článok sa mi nezdá nejak zlý na to, že je z knihy o upíroch, len skutočne nechápem čo to má do seba s tými kódmi. Popravde, nikdy som sa s ničím takým nestretla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 StranGe_Mell* StranGe_Mell* | Web | 5. ledna 2011 v 11:21 | Reagovat

Good blog i design ;) ♥^^

2 Naty* Naty* | Web | 5. ledna 2011 v 11:23 | Reagovat

Zaujímavé ..
Krásny blog chválim adminku <3

3 Ginger Ginger | Web | 7. ledna 2011 v 10:43 | Reagovat

ty kódy asi moc nechápu,ale jinak je ten článek dobrej :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama