Pozéři

3. září 2010 v 8:48
Autor: Lilithen
________________________________

Pozéři

Úterý v 13:43 | Lilithen |  MOJE NAZORY
Kde se vlastně lidé, co podávají dezinformace o gothické subkultuře berou?

Když jsem přemýšlela nad důvody, které vedou lidi k tomu, že se z nich stávají pozéři, nad všemi jako temný stín nad Mordorem visel nedostatek informací. Ať už jsem vymyslela jakoukoli přícinu, vždy jsem se nakonec dostala k tomu, že pozéři vznikají z neinformovanosti.
Vezměme si na pomoc průměrnou mladou slečnu. Ze svého okolí znám mnoho lidí, kteří v rámci hledání sama sebe skáčí od jednoho stylu k druhému. Jeden den se jim líbí gothická subkultura, další den holdují EMO. Většinou uvidí na internetu obrázek nějakého člena těchto subkultur a řeknou si "Jé, takhle úžasně bych chtěl vypadat". Pokud si chtějí najít o svém vyvoleném stylu něco více, zadají do vyhledavače kupříkladu "gothic". A co jim vyjede? Stovky odkazů říkajících, že gothic je životní styl, do kterého se člověk rodí, nebo že gothici nosí neustále černé oblečení a holdují satanismu. Mezi všemi těmito stránkami se najde sotva pár, na kterých lze najít, že gothic je vlastně hudební gothická subkultura, která vznikla z post punku. Bohužel většina těchto lidí si přečte jen prvních pár stránek, na kterých se píší výše zmíněné bludy, a k těm kvalitnějším se nedostane.
Nebo ještě hůř - myslí si, že se k nim dostali, když narazí na nějakou neblogovou stránku, kupříkladu jako http://gothic.hu.cz/. Řeknou si zřejmě, že když je to profesionálně vypadající stránka, bude se tam nejspíše psát pravda. Ale ouha, ona nepíše. A tak si opět další lidé myslí, že "gothic" vzniklo z anglického "ghost".
Ovšem ne všichni pozéři jsou naprosto neinformovaní. Někteří jsou informovaní vcelku dobře, jen mají ke svým v jádru dobrým informacím přivázány ty méně dobré informace. Kupříkladu gothická hudba. Když už některý pozér ví, že holduje hudební subkultuře a ne spolku lidí chodících v černém a vyznávajících Satana, bohužel si k hudbě patřící do gothic přiřadí něco jako gothic metal a podobně. Dobrá, gothici nemusí poslouchat jen goth rock či jiné styly spadající do gothické subkultury, ale když někdo tvrdí, že gothici poslouchají hlavně gothic metal, do kterého navíc přiřadí CoF nebo Nightwish, už tu něco nehraje.

Může se stát z pozéra právoplatný člen gothické subkultury?

Pokud to není člověk typu "dneska gothic, zítra EMO a pozítří scene", dozajista se může propracovat k tomu, že si zjistí o gothické subkultuře ty správné informace. Stačí jen chtít,  hledat a dát na rady těch, kteří hledajícímu člověku pomoci chtějí.
Na mnoha stránkách, které vedou lidé gothické subkultuře blízcí, se můžete dočíst, že dříve sami věřili tomu, čemu věří pozéři, ale díky tomu, že se chtěli dozvídat stále nové a nové informace, našli svou správnou cestu, kterou se nyní ubírají. Toť důkaz, že i z pozéra se může stát právoplatný člen gothické subkultury.

Proč ale tímto vývojem neprojdou všichni? Přemýšlela jsem nad tím a došla k závěřu, že občas za to můžou přívrženci gothické subkultury sami. Možná jste zavítali na blog nějakého pozéra a přečetli si informacemi oplývající článek o gothic, který byl samozřejmě plný nesmyslů. A možná pod ním byl nějaký hodně sprostý komentář od někoho, kdo ony chyby viděl a vytýkal. Ano, někoho ty chyby můžou natolik rozčílit, ale proč hned každému pozérovi nadávat do debilů a blbců? Nebylo by pro toho člověka přínosnější mu ty chyby vytknout nějak slušněji?
Vlastně se ani nedivím, že pozér, kterému je takto nadáváno, svůj názor nezmění. Je to i o jisté tvrdohlavosti. "Já že jsem debil? Natruc budu tvrdit své." Možná říci to nějak šetrněji, například namísto "Ty debile, vždyť gothic je hudební subkultura!" napsat "Ale gothic je hudební subkultura, zkus se podívat třeba na *odkaz*, třeba tě to bude zajímat.", bylo by více lidí, kteří by se z pozérů stali "nepozéry".

Jsou pozéři jen ze sféry "dětí"?

(Děti jsem napsala do uvozovek proto, že dnešní mládež okolo třinácti let snad již ani děti nejsou. Alespoň mně tak nepřipadají - malují se, milují se, dívky často vypadají vyspěleji než kdejaká osmnáctka... Většině bych hádala nejméně o tři roky více, co se vzhledu týče...)

I když je pravda, že nejvíce je vidět - slyšet skupina pozérů mladšího věku, není pravidlem, že pozéři jsou jen oni. Člověk by sice předpokládal, že starší lidé si budou dávat větší pozor, k čemu se to vlastně hlásí, ale často to bohužel nedělají. Stačí si přečíst tento článek. Dočtete se v něm sice mnoho pravdivých faktů, jako například že gothici nejsou satanisté, ale na druhou stranu jsou v článku obsaženy i různorodé dezinformace. Zajímavé je povšimnout si věku dotazovaných slečen, rozhodně jim není třináct.
Znám pár gothiků ze svého internetového okolí a najdou se mezi nimi i tací, kteří i přes svůj velmi mladý věk mají překvapivě správné informace. Toť důkaz toho, že nezáleží na věku, důležitá je vůle setrvat a najít si ty správné informace, popřípadě neskákat od jednoho stylu k druhému.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama