Počátky gothické subkultury (první polovina článku)

14. září 2010 v 14:11 |  Všetky články

Počátky gothické subkultury (první polovina článku)

Zdroj:

Přeloženo z Wikipedie (zkrácená verze).

Počátky
Koncem sedmdesátých let, bylo v Británii poměrně málo kapel, které se mohly označovat žánrem gothic, přesto netrvalo dlouho a už v letech osmdesátých se "gothic rock" stal samostatným subžánrem post-punku a začala se formovat samostatná skupina příznivců této hudby. Tato scéna získává své jméno z titulku článku publikovaném magazínem UK rock weekly: 'The face of Punk Gothique' napsaném Stevenem Keatonem a publikovaném v únoru léta páně 1981. Otevřením klubu The Batcave v červenci 1982 v Londýně získávájí tito lidé půdu pro rodící se Gothickou scénu a termín Batcaver později dává jméno old-schoolovým goths.
V Německu byli goths označováni jako "Gruffies" což v překladu znamená něco jako sklepní nebo záhrobní stvoření. Tito gruffies byli ovlivněni směsicí gothic s new vawe a prvky novoromantismu a byli to právě oni, kteří vytvořili první stádia Dark wave kutury.

Po Post-punku
Po úpadku popularity pos-punku se obě subklutury začiínají hudebně i vizuálně odlišovat. Toto má za následek vzniku různích "typů goths". Nabývá na popularitě look alá Vitoriánská éra a samozřejmě styly bývají ovlivněny lokálními scénami.
V průběhu let devadesátých začíná vznikat stále více "odnoží", které jsou stále označované jako goth i přesto, že některé z nich mají společného s původní subkulturou jen velmi málo nebo spíše vůbec nic. Tato nová vlna začíná nabývat na popularitě a pomalu se stává komerční (důsledky vidíme snad všichni). V této době také začíná vznikat tvz. gothický slang, ku příkladu:
"Baby bat": mladý goth, nebo nováček na scéně
"Kindergoth": většinou děcko pod 16 let :)
"Mallgoth": U nás by se asi řeklo "goth z New Yorkeru" nebo spíš pozér, většinou mladí lidé co najšli zálibu v oblečení ale o kultuře a hudbě neví téměř nic.
"Mansonite": člověk, který je velmi ovlivněn Marilynem Mansonem a nazývá se gothicem. Často bývá spojováno s mallgoth, opět to není příliš lichotivé.
"Romantigoth": Lidé ovlivněni viktoriánskou a renesanční módou, často píší poezii, novoromantici.
atd.
Rozšiřováním informací a popularizováním na internetu se subklutura degeneruje, mladí lidé často tvoří "vlastní skupiny" než aby se připojili ke stávajícímu společenství. Tito mladí ignorující originální subkuturu si přivlastňují označení "goth" a formují si ho podle vlatních pravidel, proto také později vzniká snaha vymezit pravidla a určit přesné hranice subkultury.
Původ označení goth
Originální Goths byli východo-germánský kmen, který se významně podílel na páru Římské říše. Toto označení se později stalo hanlivým synonymen slova "barbar". V renesančním období v Evropě byla slovem gothická označovaná staromódní architektura kontrastující s moderními liniemi architektury klasické.
První pozitivní využití tohoto slova se datuje do sedmnáctého století, kdy gotická architektura zažívá svoje znovuzrození. Lidé jsou fascinováni zříceninamí, středověkou romantikou a nadpřirozenem. Nadšenci do znovuobnovování této architektury, v čele s Horacem Walpolem jsou často nazýváni jako "goths". V tomto období také vzniká výraz "gothický román" podle Walpoleovy knihy "The Castle of Otranto" z roku 1764. Tento žánr se dotává na vrchol své popularity v osmnáctém století, kdy se spojuje s prvky horroru a stanovuje pravidla, které jsou později užívána v horrových filmech (vzpomeňte na klasická béčka-hřbitovy, zříceniny, upíři, duchové a melodramatické zápletky...) Asi nejznámější "gothickým padouchem" je Stockerův Drákula, který se proslavil právě díky těmto filmům.
Vlivy dvacátého století
Vliv gothických románů a horrorových filmů je jasně vidět na hudebí i literární trvorbě subkultury. Mnoho death rockový a gothic rockových skupin čerpá inspiraci ze sountracků k béčkům, jejich obecenstvo si naoplátku osvojuje oblečení a vizáž hrdinů těchto filmů. Původně byla tahle image brána jako zábava ale postupem času se stávala více a více vážnější, což má následek prvky morbidity, napřirozena a okultnosti v pozdější subkultuře. Později, kdy se subklutura už ustálila jako celek, začínala tato tvorba být přežitým klišé a obecenstvo vyžadovalo něco lepšího. Proto vznikají filmy jako je Vrána, knižní tvorba v čele s Interview s upírem Anne Riceové a vznikají role-playingové hry (RPG) ze Světa temnoty (Vampire: The masquerade.....)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama